تبلیغات
پیشرفت درکنار علم وادب

سازمان جهانی بهداشت در گزارش جدیدی اعلام كرد: از زمان شیوع بیماری آنفلوآنزای آ - آنفلوانزانی نوع جدید نوع H۱N۱) A) - در ماه آوریل گذشته تاكنون شمار قربانیان این بیماری در سراسر جهان به ۳ هزار و ۹۱۷ تن رسیده است.

 انفولانزای خوك

 به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از فرانس پرس ، از هفته پیش كه آخرین آمار قربانیان آنفلوانزانی نوع جدید نوع H۱N۱) A) از سوی سازمان جهانی بهداشت ۳ هزار و ۴۸۶ نفر اعلام شد در طول یك هفته ۴۳۱ نفر به این آمار افزوده شده كه البته رقم قابل توجهی است.

بر اساس این گزارش؛ به دلیل انتشار گسترده بیماری، این سازمان آمار مرگ و میر و تلفات جانی این بیماری را به صورت هفتگی اعلام می‌كند.

بر اساس تازه ترین گزارش سازمان جهانی بهداشت ( WHO )  ، آمریكا هنوز بیشترین تعداد قربانیان این بیماری را دارد و تاكنون ۲ هزار و ۹۴۸ نفر در این كشور به آنفلوآنزای آ مبتلا شده‌اند. در منطقه آسیا - اقیانوسیه نیز ۷۰۲ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده و در اروپا نیز شمار تلفات آن به ۱۵۴ نفر رسیده است. هم چنین شمار تلفات جانی این بیماری در خاورمیانه و آفریقا به ترتیب ۷۲ و ۴۱ نفر به ثبت رسیده است.

این سازمان اعلام كرد: در نیمكره شمالی زمین كه به زودی وارد فصل سرما و سرماخوردگی خواهد شد شمار كلی مبتلایان به آنفلوآنزا در حال افزایش است، در حالی كه در نیمكره جنوبی زمین شیوع این بیماری رو به كاهش دارد.

این گزارش هم چنین می‌افزاید: سه چهارم از موارد ابتلا به آنفلوآنزا كه در طول هفته ششم تا دوازدهم ماه سپتامبر تشخیص داده شده در شرایط همه گیری بوده است. به علاوه خبرگزاری فرانسه به نقل از این سازمان اعلام كرد: سازمان جهانی بهداشت نسبت به مصرف پیشگیرانه داروهای ضد ویروسی آنفلوآنزا هشدار داده است.

این سازمان تاكید كرد: داروهای ضد ویروس نباید برای پیشگیری از آنفلوآنزای خوكی مصرف شوند چون تقریبا نیمی از موارد مقاومت دارویی این ویروس مربوط به مصرف دارو قبل از ابتلا به بیماری بوده است.

در این گزارش آمده است: افرادی كه قبل از تماس با بیماران و با هدف پیشگیری از داروهای آنفلوآنزا مانند اوسلتامیویر استفاده می‌كنند، خطر بروز مقاومت دارویی در آنها تشدید می‌شود و پس از آن حتی در صورت مصرف دارو به آنفلوآنزا مبتلا می‌شوند.

مصرف اوسلتامیویر شایعتر از داروی تامی فلو است كه برای درمان آنفلوآنزای خوكی از سوی سازمان جهانی بهداشت توصیه شده است.

اما این سازمان از سوی دیگر تاكید دارد كه در صورت مشاهده علائم بیماری مصرف به موقع و زودهنگام داروهای ضد ویروس كلید مقابله با آنفلوآنزای آ است.

مقامات بهداشتی سازمان جهانی بهداشت در این گزارش تاكید كردند: مصرف سریع و زودهنگام داروهای ضد ویروسی اقدامی موثر در درمان به موقع بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن است.

به گفته این مقامات،‌اكثر افرادی كه به این بیماری مبتلا می‌شوند فقط علائم خفیف آن را بروز می‌دهند و بدون معالجه بهبود پیدا می‌كنند اما در كودكان، زنان باردار و مبتلایان به بیماریهای مزمن علائم آنفلوآنزای آ بسیار شدیدتر است؛ به طوری كه حتی منجر به مرگ می‌شود.

كنترل‌های جهانی تاكنون ۲۸ مورد مقاومت این ویروس را شناسایی كرده است كه البته چندان شایع نیست و در تمام موارد علت این مقاومت مصرف پیشگیرانه داروهای ضد ویروسی بوده است. در این گزارش تاكید شده كه رعایت اصول بهداشتی بهترین راه برای پیشگیری از آنفلوآنزا است.

سایت پزشكان بدون مرز
طبقه بندی: فناوری، پزشکی، ژنتیک ،
برچسب ها: آمار تلفات آنفولانزای، آنفولانزای خوکی،
ارسال در تاریخ چهارشنبه 8 مهر 1388 توسط فرشید استادعلی